Cyklouristika v Jeseníkách

Na cyklotrasy a cyklostezky z penzionu Na Mlýně

Jeseníky jsou rájem pro cykloturistiku a návštěvníci našeho penzionu Chata na mlýně mají na výběr velké množství cyklotras a cyklostezek, které jsou svojí rozmanitostí jedinečné v rámci celé České republiky. Najdete zde horské silniční cyklotrasy s velkým převýšením i méně náročné trasy vhodné pro rekreační cyklisty a rodiny s dětmi. Náročnější cyklotrasy jsou zejména v centrální části Jeseníků, pohodovější cyklotrasy zejména na Žulovsku, Vidnavsku a Javornicku. Zapomenutým krajem, který začíná být cyklisty již objevován, je oblast Osoblažska, zdejší mírně zvlněná krajina je pro cykloturistiku přímo ideální.

Výše jmenované cyklotrasy a cyklostezky jsou v Jeseníkách označené v rámci silničního a turistického značení. Dále zde máme několik center, která mají vlastní vybudovanou síť cyklostezek i s patřičným technickým a turistickým zázemím. Nejznámější jsou Rychlebské cyklostezky, k nimž nedávno přibyly Lipovské stezky a centra v Kopřivné, v Koutech a v Dolní Moravě.

V Jeseníkách dopravují milovníky jízdních kol a pěší turisty tzv. cyklobusy na vybraná místa a usnadní jim zejména ze vzdálenějších míst kvalitnější dostupnost vyhledávaných a zajímavých míst v Jeseníkách. Cyklobusy  jezdí podle jízdních řádů na 5 trasách, v červnu a září vždy o víkendech, ve svátcích, v červenci a srpnu denně. Jízdné osob bude dle kilometrového ceníku, přeprava kol bude za jednotnou cenu bez ohledu na vzdálenost 15.-Kč/ kolo (přepravce si vyhrazuje právo změny).

Rychlebské cyklostezky

Rychlebské stezky jsou stezky pro horská kola v okolí Černé Vody na Jesenicku (30 km od penzionu Chata Na Mlýně). Jedná se o největší areál tohoto typu na Moravě, který si zakládá na tom, že všechny stezky jsou sjízdné i za deště. Traily jsou celkem čtyři a všechny jsou určeny zkušeným cyklistům. Poblíž se nachází tzv. Základna - informační centrum Rychlebských stezek, která zahrnuje půjčovnu celoodpružených kol, výuku jízdy na MTB, informační servis včetně zajištění ubytování, občerstvení, cykloprodejnu, prodej upomínkových předmětů, mytí kol.

Traily vznikly zrekonstruováním a adaptací starých loveckých chodníků. Nejsou to trasy z bodu A do bodu B, jak je známe od KČT, ale je to několik propojených okruhů, které začínají i končí v Černé Vodě. Smysl už není dojet co nejdál, ale spíš si užívat jízdu. Jsou to pěšiny, které vás zavedou do hlubin lesů. Kličkují mezi stromy a obrovskými žulovými balvany, přejíždějí suťová pole, klikatí se kolem kaskád horského potoka. Povedou vás kolem dávno opuštěných lomů a nabídnou vám odpočinek s výhledem do kraje. Někde vedou jen jemným zářezem v hlinité půdě, jindy jsou umně vyskládány z opracovaných kamenů. Jsou to trasy pro zkušené bikery, kteří si chtějí užívat technickou jízdu. Více informací najdete ZDE a ZDE.

Lipovské stezky

Lipovské stezky jsou příměstské trailcentrum na půldenní ježdění pro celou rodinu u obce Lipová-lázně (14 km od penzionu Chata Na Mlýně). Lipovské stezky jsou méně náročné než Rychlebské stezky. Po vyhlazeném štěrku se v klopenkách a vlnách svezou bajkeři i cykloturisté a díky malé rozloze (8 km) jsou tyto traily perfektní pro rodiny a děti. V těsné blízkosti stezek můžete využít nabídky služeb infocentra, půjčovny kol, bike školy a v neposlední řadě i wellness centra Hotelu Helios. I o Lipovské stezky se stará nezisková organizace Rychlebské stezky. Více informací se dozvíte ZDE a ZDE.

Kouty Bike Park

Bike Park Kouty se nachází ve Skiareálu Kouty nad Desnou (21 km od penzionu Chata Na Mlýně). Jednotlivé cyklotrasy vedou po sjezdovkách skiareálu nebo v jejich okolí a jsou značeny dle obtížnosti stejně jako sjezdovky. V blízkosti se nachází půjčovna kol, restaurace a parkoviště. Nahoru vás vyveze i s koly šestisedačková lanovka. Více informací se dozvíte ZDE a ZDE.

Cyklotrasy v Koutech

 • Uhlířova stopa - modrá trasa
  Je určena začátečníkům.. Ve spodní části má velmi příjemný flow a dá se dobře spojit s Hřebenovkou
   
 • Hřebenovka - červená trasa
   
 • Stará Medvědice - červená trasa
  Hřebenovka a Stará Medvědice jsou příjemné freeride/flow traily, na kterých si na své přijde široká skupina bikerů.
   
 • Koutíkův sen - černá trasa
  Nejnáročnější trať . Jde o sjezdovou trasu s řadou kořenových sekcí a uzavřených klopenek ve strmém svahu.

Bikepark Kopřivná

Bikepark Kopřivná pod Pradědem využívá svahů místního skiareálu.  Nachází se v horní části Malé Morávky, hned na začátku obce (20 km od penzionu Chata Na Mlýně). Připraveno je šest tratí o celkové délce 13 kilometrů s náročností od úplných začátečníků až po zkušené borce. K dispozici je kromě lanovky vzduchový polštář na trénink triků, cykloservis, půjčovna kol, občerstvení, parkoviště i ubytování. Více informací se dozvíte ZDE a ZDE.

Cyklotrasy v Malé Morávce - Kopřivné

 • Family 1 - modrá trasa (3 km)

 • Family 2 - modrá trasa (1,5 km)
  Nejmenším a koloběžkám jsou určeny trasy Family 1 a Family 2.

 • Fun Trail - Family 3 - modrá trasa (3,1 km)
  Jde o příjemnou vyhlazenou MTB trasu plnou klopených zatáček a bez problému ji zvládnou i děti.

 • Spicy Freeride - červená trasa (1,6 km)
  Je to trasa bikery hodně oblíbená. Je plná skokových lavic, klopených zatáček a nechybí zde ani wallride.

 • Downhill - černá trasa (1,8 km)
  Pro sjezdaře je nachystána přírodní DH trať s kořeny, kamenitými pasážemi a menšími skoky.

 • Singletrack - žlutá trasa (3 km)

Single trails Dolní Morava

Single trails Dolní Morava leží hned pod nově vybudovanou Stezkou v oblacích a jsou součástí velkého zábavně-relaxačního komplexu v Dolní Moravě (59 km od penzionu Chata Na Mlýně). Jde o jednodušší bikepark, který je vhodný i pro začínající jezdce a děti. K dispozici jsou dvě trasy. 4 kilometry dlouhý Skalní trail se se svojí náročností řadí k enduro trailům, ale svojí šířkou je přístupný všem bikerům a milovníkům jízdy na horském kole. Sloní trail s délkou 660 metrů je naopak určen především dětem a začínajícím cyklistům. Více informací se dozvíte ZDE a ZDE.

Cyklotrasy v Dolní Moravě

 • Skalní Trail - 4 km
   
 • Sloní Trail - 0,7 km

 Další tipy na výlety po Jeseníkách se dozvíte v podkapitolách Nejzajímavější místa JeseníkůLázně a wellness v Jeseníkách a Jeseníky z výšky rozhleden, nebo případně z turistických letáčků.

Vytvořeno v systému shopadmin® 2021 - 2022