Jeseníky z výšky rozhleden

Z penzionu Na Mlýně na rozhledny na Jesenicku

Jeseníky, největší horský masív na Moravě, se pyšní mnoha rozhlednami a vyhlídkami, ze kterých se Vám bude tato krajina zdát neskutečně kouzelná. Začněme nejvyšším moravským vrcholem - Pradědem (1492 m n. m.), kde je 145 m vysoký vysílač. Z rozhledny na Pradědu (20 km od penzionu) se Vám naskytne překrásný pohled na vrcholy Jeseníků a za dobrého počasí můžete spatřit i Krkonoše a dokonce i Vysoké Tatry. Na Praděd se můžete vydat od penzionu Chata Na Mlýně pěšky, nebo autem či autobusem na záchytné parkoviště Karlova Studánka, Hvězda a odtud dále pěšky nebo kyvadlovou dopravou na Ovčárnu. Za zážitek také stojí vyjet vrchol na kole a zejména pak jízda dolů. Komu se nechce šlapat do kopce, může si ke sjezdu hory půjčit na Pradědu koloběžku.

Z Pradědu se vydejte třeba do Jeseníku na rozhlednu Zlatý Chlum (15 km). Nedaleké lázeňské město Jeseník budete mít jako na dlani. Cestou ze Zlatého Chlumu  navštivte skalní vyhlídku Čertovy kameny, je odsud krásný výhled na údolí řeky Bělé. Dále se vydejte na sever k Javorníku a vystupte na Čertovy kazatelny (37 km) nad Račím údolím. Naskytne se Vám úchvatný pohled na hluboké hvozdy Rychlebských hor. Pokud budete pokračovat přes Javorník do Travné až k hraničnímu přechodu s Polskem, můžete odsud vystoupit k rozhledně na Borůvkové hoře (50 km), která byla po dlouhých letech obnovena. Pokračujte na východ do Velké Kraše a vystupte na nejvyšší vrchol Žulovské pahorkatiny - Smolný (35km). Zdejší skalní útvar, Venušiny misky, rovněž nabízí krásné pohledy do okolní krajiny. Dále pokračujte podél polských hranic do Zlatých Hor a pohlédněte i k našim sousedům z nejstarší rozhledny v Jeseníkách na Biskupské Kupě (35 km).

Z penzionu Na Mlýně na rozhledny na Bruntálsku

Pokud se vydáte od penzionu Chata Na Mlýně na východ směrem na Krnov a uděláte si po cestě odbočku do Horních Holčovic (30 km), najdete zde nově vybudovanou rozhlednu Na Skalce. Když dorazíte do města Krnova (53 km), navštivte místní významné poutní místo s rozhlednou – Cvilín, odkud je pěkný rozhled nejen na Jeseníky, ale také na malebná údolí řek Opavy a Opavice a dokonce i do Beskyd. V blízkosti Krnova se nacházejí další dvě rozhledny - rozhledna Ježník, která je na kraji města a rozhledna Hanse Kudlicha v Úvalně (60 km). Pokud nebudete mít rozhleden ještě stále dost, vydejte se přes Bruntál ke Slezské Hartě (50 km). Nad touto největší vodní plochou v Jeseníkách se tyčí vrch Velký Roudný se svojí rozhlednou, ze které je krásný výhled na přehradu i vrcholy Nízkého Jeseníku. Svou pouť po rozhlednách v této oblasti můžete ukončit u Města Albrechtice (40 km), kde se můžete projít po nebeském mostě na rozhledně Hraniční vrch nebo můžete pokračovat na Osoblažsko do Liptáně (47 km), nad kterým se tyčí dřevěná rozhledna Strážiště , ze které jsou výhledy hlavě na severní část Osoběžska a do Polska.

Z penzionu Na Mlýně na rozhledny na Šumpersku

A pokud Vám výšky stále nestačí, vydejte se z našeho penzionu Chata Na Mlýně na jih na Šumpersko a navštivte novou rozhlednu na Medvědí hoře, která se nachází poblíž stanice lanovky pod horní nádrží PVE Dlouhé stráně. Mezi další zajímavé rozhledny v této oblasti patří Háj u Šumperka (43 km) a radniční věž v Šumperku, nebo vzdálenější nová rozhledna Brusná u Bludova (48 km) a skalní vyhlídky na Rabštejně u Oskavy (50 km). Naši pouť po rozhlednách zakončíme v nejzápadnější části Jeseníků v Dolní Moravě (55 km). Zde se nachází moderní dílo Stezka v oblacích. Tato unikátní atrakce nemá svým rozsahem v ČR obdoby. Dostanete se k ní z Dolní Moravy pěšky po turistické značce, nebo lanovkou. Na vrchol se dostanete po nakloněné plošině, která obkružuje celou stavbu až do výšky 55 m, takže se na vrchol mohou podívat i trénovanější vozíčkáři. Z "oblaků" se můžete kochat okolní hornatou krajinou a ti odvážnější se mohou pohoupat v odpočinkové síti, prolézt mezi horními patry "vypleteným rukávem" nebo sjet celou rozhlednu po tobogánu.

A co mají všechny tyto rozhledny a vyhlídky společného? Každá nabízí rozhledy, ze kterých se Vám bude tajit dech.

Další tipy na výlety po Jeseníkách se dozvíte v podkapitolách Nejzajímavější místa JeseníkůCykloturistika v Jeseníkách a  Lázně a wellness v Jeseníkách, nebo případně z turistických letáčků.

Vytvořeno v systému shopadmin® 2021 - 2022