Sjezdové lyžování v Jeseníkách

Zimní dovolená má díky neopakovatelné přírodě Jeseníků své kouzlo, které vrací mnohé zimní i letní návštěvníky zpět do lyžařských center. Lyžování a zimní odpočinek v této oblasti patří nerozlučně k sobě. Sníh v Jeseníkách napadá koncem listopadu a vydrží většinou až do  Velikonoc. Jeseníky jsou místem, kde provoz vleků každoročně končí jako poslední v republice. Kdo se více zajímá o běžkařské lyžování, najde více informací ZDE.

Bělá pod Pradědem, Filipovice - Skipark

Skipark Filipovice je vzdálen pouze 5 km od penzionu Chata Na Mlýně. Celý areál zaručuje optimální podmínky pro individuální i rodinné lyžování, a to hlavně díky rozmanitosti terénu, který uspokojí požadavky jak vyznavačů nenáročného lyžování, sportovního lyžování, tak milovníky snowboardingu, kteří mohou využít sedačkovou lanovku s rozjezdovým nástupním pásem, dva lanové vleky, tři sjezdovky střední obtížnosti s celkovou délkou 2600 m a s přepravní kapacitou 2700 osob / hod. Parkování zdarma. Bližší informace o středisku najdete ZDE.

 Praděd - Ovčárna

Jedno z neznámějších lyžařských středisek celých Jeseníků, od penzionu Chata Na Mlýně je vzdáleno přibližně 20 km. Nachází se zde nejvyšší hora Moravy a Slezska - Praděd (1492 m n. m.), které dominuje 149 m vysoká televizní věž s rozhlednou a restaurací. Praděd svou krásou a výbornými lyžařskými podmínkami přiláká ročně do Jeseníků množství tuzemských i zahraničních turistů. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů, ať už začátečníci, pokročilí lyžaři, snowboardisti, běžkaři nebo vyznavači pasivní turistiky, kteří se rádi kochají pohledem na zasněžená pohoří. Je zde 7 sjezdových tratí o celkové délce 4,5 km ve výšce 1235 - 1430 m n. m. Nejvýše položená vleková stanice je na Petrových kamenech. Lyžařské tratě jsou v zimním období neustále upravovány, poskytují možnost nočního lyžování a nacházejí se zde půjčovny lyží, lyžařského vybavení i skiservis. Přes Praděd vede většina běžeckých tratí. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejvýše položené lyžařské centrum v celé České republice, poskytuje v zimním období (od prosince do dubna) ty nejlepší sněhové podmínky pro milovníky zimních sportů. Středisko je vybaveno i sněhovými děly. Bližší informace najdete ZDE.

 Červenohorské sedlo

Lyžařský areál Červenohorské sedlo je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě. Od penzionu Chata Na Mlýně  je vzdálen 12 km. Je známou křižovatkou zimních, ale i letních turistických cest. Nadmořská výška Červenohorského sedla je 1013 m. Sjezdové tratě začínají v nadmořské výšce 1164 m a končí 862 m. Tato poloha dává předpoklad pro kvalitní zimní sezónu od poloviny prosince do konce března. Na všech sedmi lyžařských vlecích různých délek nabízí provozovatel, SKI KLUB Šumperk, o.s. časové i bodové jízdenky. Návštěvník si může vybírat mezi terény od těch vysloveně lehkých až po prudký slalomový svah, určený nejvyspělejším lyžařům. V prostoru Červenohorského sedla naleznou návštěvníci také veškeré další služby včetně servisu, úschovny, půjčovny, lyžařské školy, kapacitního parkoviště a kvalitního stravovacího i ubytovacího zázemí. Zárukou dobrého lyžování od začátku prosince do konce března je dostatečná nadmořská výška sjezdovek v rozmezí od 862 do 1164 metrů. Přepravní kapacita je 7000 osob za hodinu. Běžecké tratě se z Červenohorského sedla rozbíhají na obě strany Hrubého Jeseníku. Podstatná část z nich je strojově upravována. Asi nejvyhledávanější trasou se vydávají lyžaři - běžci jižním úbočím Velkého Klínovce, dále na Švýcárnu a do oblasti Praděda. Bližší informace najdete ZDE.

 Kouty nad Desnou

Představujeme Vám největší skiareál na Moravě s první šesti sedačkovou lanovkou v České republice. Od penzionu Chata Na Mlýně je vzdálen 21 km. Čas jízdy od základní lanovkové stanice na vrchol sjezdovek je 6 min 48 sec. Čtyři sjezdovky, z toho dvě mají délku přes 2 km, mají ojedinělou šířku přes 50 m. Bezplatné parkování je přímo v areálu s kapacitou 600 aut a 20 autobusů. Horní stanice lanovky je výchozím bodem pro nově upravované běžecké trasy v bezproblémové nadmořské výšce 1100 - 1250 m (ideální sněhové podmínky). Ve středisku naleznete dětský park, pojízdný pás, snowpark, běžecké trasy, restaurace, prodejnu, půjčovnu, servis, testcentrum lyží a snowboardů, lyžařskou školu a několik restaurací (1000 os./ hod.) se slunnou terasou. Bližší informace o středisku najdete ZDE.

 Karlov pod Pradědem

Nejrozsáhlejší lyžařské středisko v Jeseníkách Ski Aréna Karlov  se nachází v údolí Karlova pod Pradědem, v zimě je k němu cesta od penzionu Chata Na Mlýně přes Vrbno pod Pradědem. Přijíždí se sem z Malé Morávky, největšího centra zimní i letní turistiky v Jeseníkách Moravskoslezského kraje. Karlov se pyšní dlouhou zimou, vysokou sněhovou pokrývkou a překrásnými lyžařskými terény. Areál o 14 sjezdovkách dohromady nabízí lyžařům 11 km propojených sjezdovek všech stupňů obtížnosti, takže si přijdou na své jak začátečníci, tak velmi zdatní lyžaři. Se svými 4 km osvětlených tratí je Ski Karlov největším osvětleným areálem v Jeseníkách a disponuje zastřešenou expresní čtyřsedačkovou lanovkou. Areál kromě jiného nabízí pestrou škálu služeb od lyžařské školy, přes půjčovnu a servis lyží, dětský koutek s hlídáním až po vyhlášenou regionální gastronomii. Lyžaři mohou na sjezdovkách vyzkoušet hned dvě skikrosové tratě nebo snowpark se spoustou překážek pro vyznavače freestyle. Pro nejmenší je připraven rozsáhlý dětský park se dvěma pojízdnými pásy. Skiareál láká také například na snowtubing či zábavu, která k nám dorazila z Alp-ZiBOB. Samozřejmostí je bezprostřední blízkost parkoviště, WiFi připojení, ubytování a restaurací. Z Karlova pod Pradědem vychází 70 km pravidelně udržovaných běžeckých tras. Bližší informace o středisku najdete ZDE.

Ramzová - Ostružná - Petříkov

Ramzová (20 km od penzionu) je významným střediskem zaměřeným na sportovně - rekreační aktivity. Svým terénem je v podmínkách České republiky ideálním rekreačním střediskem a to jak pro letní, tak zejména pro zimní rekreaci. Je jedním z největších středisek cestovního ruchu na Moravě. V oblasti jsou jedinečné podmínky pro sjezdové i běžecké lyžovaní. Lyžařský areál Ramzová začíná v lokalitě Ramzová, místní části obce Ostružná, pokračuje přes Čerňavu a končí v lokalitě Šeráku. Sedačková lanová dráha na Ramzové je jediná dráha, kterou se dostanete na vrcholy Jeseníků. Skládá se ze dvou úseků z Ramzové na Čerňavu a z Čerňavy na Šerák. Lyžaři a snowboardisté mohou sjíždět přes 8 km pravidelně upravovaných sjezdovek, které jsou vhodné jak pro začínající, tak pokročilé lyžaře.

Ski Park Ostružná (22 km) leží v nadmořské výšce 670 - 920 m. Terény jsou vhodné pro začátečníky, zdatné lyžaře, snowboarding, ideální pro rodiny s dětmi - dětský vlek, lyžařská škola, půjčovna lyží, večerní lyžování, občerstvení. Pro běžkaře jsou zajímavé tratě směrem na Paprsek a Kralický Sněžník nebo na Šerák, Keprník, Červenohorské sedlo až k Pradědu. 

Horské lyžařské středisko Petříkov leží necelé 2 km od Ramzovského sedla. Skiareál Petříkov tvoří Ski areál KASTE, Ski klub lokomotiva, Relax a Skiing. Středisko nabízí sjezdové tratě středně obtížné. Díky dostatečné nadmořské výšce (740 - 950 m n. m.) se v Petříkově lyžuje od poloviny prosince do konce března. V okolí střediska se nacházejí zajímavé běžecké trasy. Z trojice Ostružná - Petříkov - Ramzová je středisko Petříkov nejmalebnější a nejkomornější centrum celoročního cestovního ruchu.

Bližší informace o lyžařských střediscích Ramzová - Ostružná - Petříkov.

Dolní Morava - Sněžník

Posledním lyžařským areálem, se kterým Vás seznámíme, je lyžařský areál pod horou Slamník (1232 m n. m.), nachází na konci obce v části Horní Morava, 59 km od penzionu Chata Na Mlýně a bezesporu patří k nejatraktivnějším na Moravě. Proto stojí jistě za návštěvu, i když je od našeho penzionu vzdálen více než hodinu jízdy autem. V nadmořské výšce 650 – 1104 m n. m. je 7 zasněžovaných sjezdovek všech stupňů obtížností v délce 9,5 km a vleky s hodinovou kapacitou 3700 osob. Náročnější lyžaře jistě nadchne černá sjezdovka, která je považována za nejprudší v ČR, červená sjezdovka je pak pro středně pokročilé a dvě široké upravené sjezdovky potěší začátečníky a děti. Své služby zde nabízí i lyžařská škola a půjčovna lyží. Sjezdovka je osvětlena pro večerní lyžování. Dopravu ve skiareálu zajišťuje zdarma skibus, který jezdí v hlavní sezoně mezi nástupními stanicemi lanovek U Slona, Sněžník a parkovišti každých 15-20 min. Více informací naleznete ZDE.

Vytvořeno v systému shopadmin® 2021 - 2022